Ar vanduo, kurį geriate, yra
IŠ TIKRŲJŲ ŠVARUS?

Švarus vanduo – sveikatos šaltinis. Ar vanduo, kurį geriate yra švarus ir sveikas?

Kokią filtravimo sistemą pasirinkti?

Montuojami tiesiai ant vandens čiaupo ar po kriaukle ar ant bendro namo įvado? Mechaninis filtravimas, atvirkštinio osmoso sistema ar vandens filtras-asotis?

Vandens filtravimo sistemą rinkitės priklausomai nuo grežinio ar vandentiekio vandens kokybės ir individualių poreikių.

Kasdien būtina išgerti ne mažiau nei 2 litrus vandens. Vandens, kurį geriate, kokybė priklauso nuo keleto faktorių, tokių kaip:
  • Šulinio ar gręžinio vietos parinkimo, įrengimo ir priežiūros, ir žinoma, netoliese vykdomos žmogaus ūkinės veiklos,
  • Vandens kokybės vandenvietėje,
  • Magistralinių ir pastato vandentiekio vamzdžių būklės.
Centralizuotai miesto vandentiekiu tiekiamo vandens kokybė dažnai pakankama, tačiau taip pat priklauso nuo vietovės, kurioje įrengta vandenvietė. Priklausomai nuo gruntinio vandens kokybės, gali būti taikomos tam tikros jo kokybės užtikrinimo priemonės, užtikrinant vandens valymą nuo cheminės ar mikrobiologinės taršos, pridedant tam tikrų mineralinių medžiagų.Įprastai vandentiekiu tiekiamas giliųjų vandeningųjų horizontų vanduo, kuriam aplinkos tarša didelės įtakos neturi. Mikrobiologinės šio vandens savybės paprastai irgi yra geros. Daugeliu atvejų jis yra saugus, tik gali būti neišvaizdus dėl per didelio geležies, mangano kiekio, net išvalytas jis gali turėti tam tikrą spalvą, skonį ar kvapą. Vandenyje likusios priemaišos nekenksmingos, tačiau tokį vandenį gerti gryną, jo neapdorojus (neužvirinus) gali būti nemalonu.Geriamasis vandentiekio vanduo, skirtas žmogui vartoti, t. y. gerti, maistui gaminti nekenkia žmogaus sveikatai ir atitinka visus Lietuvos higienos normos HN 24:2023 „Geriamojo vandens saugos ir kokybės reikalavimai“ reikalavimus. Šiame dokumente nurodyta, kokie mikrobiologiniai, indikatoriniai ir toksiniai rodikliai turi būti tiriami geriamajame vandenyje ir kokios leistinos didžiausios jų koncentracijos. Iš viso tikrinami 45 rodikliai. Lietuvos higienos norma HN 24:2023 reglamentuoja būtent geriamojo vandens kokybės rodiklius. Šiame dokumente teigiama, kad „Geriamasis vanduo yra saugus ir sveikas vartoti, kai jame nėra mikroorganizmų, parazitų ir medžiagų, savo skaičiais ar koncentracijomis galinčių kelti pavojų žmonių sveikatai bei atitinka higienos normos nustatytas mikrobinių, indikatorinių ir toksinių (cheminių) rodiklių vertes“.Dar viena potenciali problema – vandens kietumas. Vandentiekio vandenį naudojantys žmonės dažnai skundžiasi, kad vanduo iš čiaupo yra kietas ir vengia jį vartoti. Jie piktinasi, kad dėl kieto vandens vos per kelias dienas prikalkėja arbatinukas, greičiau sugenda skalbimo mašina, indaplovė, kavos aparatas ir kiti prietaisai, o dušo sienelės ir santechnikos įranga pasidengia baltomis apnašomis. Iš tiesų, kietas vanduo buityje yra nepageidaujamas. Kalkių nuosėdos – tai kalcio ir magnio druskos. Kuo didesnė šių mineralinių druskų koncentracija vandenyje, tuo vanduo kietesnis, tuo daugiau kalkių nuosėdų ant paviršių.galima įsirengti vandens minkštinimo filtrą prieš visus buitinius prietaisus, o viena čiaupą, pavyzdžiui, virtuvėje, pasilikti be filtro, kad būtų galima atsigerti sveiko vandens su kalciu ir magniu.
Ar "kietas vanduo" - problema?

Arbatinukuose matome baltas nuosėdas ar kartais iš čiaupo pasipila rudas vanduo ir jau išsigąstame, kad tai blogas vanduo. Ar reikia ką nors daryti?

Vandens kietumą sumažinti padės vandens filtravimo įranga.

Vandentiekio vandenį naudojantys žmonės dažnai skundžiasi, kad vanduo iš čiaupo yra kietas ir vengia jį vartoti. Jie piktinasi, kad dėl kieto vandens vos per kelias dienas prikalkėja arbatinukas, greičiau sugenda skalbimo mašina, indaplovė, kavos aparatas ir kiti prietaisai, o dušo sienelės ir santechnikos įranga pasidengia baltomis apnašomis. Iš tiesų, kietas vanduo buityje yra nepageidaujamas. Kalkių nuosėdos – tai kalcio ir magnio druskos. Kuo didesnė šių mineralinių druskų koncentracija vandenyje, tuo vanduo kietesnis, tuo daugiau kalkių nuosėdų ant paviršių.

Būste įrengiant vandens minkštinimo ir nugeležinimo įrangą, reikia nepamiršti, kad vandens minkštinimo filtras įrengiamas prieš visus buitinius prietaisus, o bent vieną čiaupą, pavyzdžiui, virtuvėje, būtina pasilikti be filtro, kad būtų galima atsigerti sveiko vandens su kalciu ir magniu.

Požeminiame vandenyje yra gausu mineralų, o vanduo yra geras tirpiklis. Tekėdamas pro uolienas vanduo prisisotina naudingais mineralais. Tie mineralai yra tirpūs, todėl mes jų „plika“ akimi nematome, bet kai vandenį paviriname, jie iškrenta nuosėdomis. Štai todėl ir atsiranda tos kalkių nuosėdos ant arbatinuko sienelių. Jei žmogaus paklaustume, ar kalcis ir magnis yra naudingi sveikatai, sulauktume teigiamo atsakymo. Tačiau žmonės bijo šių gerųjų elementų vandenyje, nors mielai vartoja kalcio ir magnio papildus. Kietas (kalkėtas) vanduo yra kokybiškas geriamasis vanduo ir tokį vandenį galima drąsiai gerti tiesiai iš čiaupo ir naudoti maistui ruošti. Kuo kietesnis vanduo, tuo daugiau kalcio ir magnio bus jūsų sriuboje. Gėrimui bei maistui naudojamą vandentiekio vandens minkštinti tikrai nereikia, nes vandens tiekėjas užtikrina nuolatinę tiekiamo geriamojo vandens kokybę.

Pirkinių krepšelis