Kodėl BŪTINA keisti rekuperatoriaus filtrus?
Vėdinimo sistema užtikrina šviežią namų orą ištisus metus tik jei yra tinkamai prižiūrima, t. y., jei bent 2 kartus metuose keičiami oro filtrai
Dauguma rekuperatorių naudotojų tikriausiai atsakys „nepamenu, gal prieš pusmetį”.
Dažniausiai tai reiškia, kad filtrai buvo keisti prieš metus, du, penkis, o kartais – apskritai niekada.
Rekuperatoriaus filtrai turi būti keičiami bent du kartus metuose,
geriausia prieš prasidedant šildymo sezonui ir jam pasibaigus. Nepakeitus filtrų laiku, rekuperatorius naudoja daugiau elektros energijos, garsiau dirba, ir, svarbiausia, neužtikrina reikiamo šviežio oro srauto! Skirtingų filtravimo klasių oro filtrų tarnavimo laikas yra skirtingas, kuo filtras tankesnis tuo greičiau jis užsikimš. Nuolat naudojant vėdinimo įrenginį, reikia stebėti ir, esant reikalui, padidinti jo vėdinimo galią. Jei iškart pakeitus filtrus būstui vėdinti pakanka 40% galios nustatymo, tai filtrų tarnavimo laikotarpiui einant į pabaigą gali nepakakti ir 80%. Todėl reguliariai keičiami filtrai leis sutaupyti ir elektros energijos.
Kiekviename rekuperatoriuje rasite du oro filtrus. Vienas jų skirtas apsaugoti nuo sugadinimo jautrius įrenginio komponentus, kitas – jūsų plaučius ir sveikatą. Būtina numatytu dažnumu keisti abu – ir tiekiamojo, ir šalinamojo oro filtrus. Šalinamojo oro srautas ypatingai svarbus – iš jo rekuperatorius atgauna šilumą tiekiamam į patalpą šviežiam orui sušildyti.
Tiekiamojo oro filtras sulaiko lauko ore esančias kietąsias daleles (dulkes, dūmus, pelenus, druskas), taip pat – mikroorganizmus (pelėsius, bakterijas ir virusus), žiedadulkes. Kuo šis filtras tankesnis – tuo tuo mažesnes daleles ir tuo didesnį jų kiekį jis geba sulaikyti. O kuo mažesnės dalelės – tuo jos pavojingesnės jūsų sveikatai.
Šalinamojo oro filtras sulaiko patalpoje esančias dulkes. Patekusios į įrenginio vidų, jos gali pažeisti ventiliatorių guolius ar plonu sluoksniu nusėsti ant šilumokaičio plokštelių. Pirmuoju atveju, įrenginys tiesiog nustos veikti. Antruoju atveju neatsitiks nieko. Tiksliau, nieko lengvai pastebimo. Tačiau, pvz, statybinės dulkės, sudrėkusios dėl rekuperatoriaus kondensuojamos drėgmės, suformuos ant plonyčių šilumokaičio plokštelių ištisinį tinko sluoksnį, kuris neleis šiltam orui efektyviai pašildyti tiekiamo šalto lauko oro. O tai, savo ruožtu, negrįžtamai sumažins jūsų įrenginio šiluminį efektyvumą.
G4, M5, ar F7? Coarse, ePM10, o gal ePM1? Filtravimo klasę rinkitės priklausomai nuo gyvenamosios vietos, metų laiko, statybų darbų baigtumo.
Filtravimo klasę rinkitės priklausomai nuo gyvenamosios vietos, metų laiko, statybos darbų baigtumo
Nuo 2012 m. oro filtrų efektyvumas buvo nustatomas pagal filtruojančios medžiagos atitiktį EN 779:2012 standartui. 2018 m. liepą įsigaliojo naujasis ISO 16890 standartas, tačiau vartotojų patogumui daugelis gamintojų pateikia savo gaminių atitiktį abiems standartams. Buitiniuose vėdinimo įrenginiuose dažniausiai naudojami šių klasių filtrai:
EN 779:2012 | ISO 16890 | Sulaiko |
G4 | Coarse | Stambias kietasias daleles |
M5 | ePM10 55% | Vidutinio dydžio kietasias daleles |
F7 | ePM1 70% | Itin smulkias kietasias daleles |
Kuo aukštesnė filtravimo klasė, tuo smulkesnes kietąsias daleles filtras sulaikys. Efektyvų (F7/ePM1) filtravimą rinkitės, jei:
Gyvenamoji vieta. Jei gyvenate šalia judrios gatvės, ar vėdinimo įrenginio oro paėmimo anga įrengta netoli automobilių stovėjimo vietos.
Metų laikas. Pavasarį ir vasarą, jei šalia namų gausu didelį kiekį žiedadulkių skleidžiančių medžių. Taip pat žiemą, jei kaimynystėje yra namų, kurie šildomi kūrenant kietąjį kurą.
Statybos darbų baigtumas. Jei jūsų ar artimiausių kaimynų būstas dar nebaigtas įrengti, lauke klojamos trinkelės, gausiai dulka. Vėdinimo įrenginį eksploatuojant nebaigus apdailos darbų, rekomenduojama aukštesnės klasės filtrą naudoti ne tik tiekiamam, bet ir šalinamam orui filtruoti. Taip apsaugosite nuo galimo sugadinimo jautrius įrenginio komponentus – šilumokaitį ir ventiliatorius.
Vėdinimo įrenginio oro filtrus ypatingai svarbu reguliariai keisti, nes, užsikimšę kietosiomis dalelėmis, jie praleidžia mažesnį kiekį oro. Jei G4/ISO Coarse klasės filtras net ir po šešių eksploatacijos mėnesių dar praleis tam tikrą oro srautą, tai F7/ePM1 klasės filtras gali tapti visiškai neprapučiamas. Skirtingo tankumo filtrų tarnavimo laikas taip pat yra skirtingas, kuo filtras tankesnis – tuo greičiau jis užsikimš.